Yaşam

Açlık sınırı nedir, yoksulluk sınırı nedir, yüzde kaçtır? TÜRK-İŞ açlık sınırı açıklaması nedir, 2023’te ne kadar olacak?

TÜRK-İŞ’in, çalışanların yaşam koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaçlardaki fiyat değişimlerinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay gerçekleştirdiği “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Ekim 2023 sonuçları açıklandı. Peki açlık sınırı nedir, yoksulluk sınırı nedir, yüzde kaçtır? TÜRK-İŞ açlık sınırı açıklaması nedir, 2023’te ne kadar? Detaylar burada…

AÇLIK VE YOKSULLUK SON NE OLDU, YÜZDE KAÇ?

TÜRK-İŞ’in, çalışanların yaşam koşullarını ortaya çıkarmak ve temel ihtiyaçlardaki fiyat değişimlerinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla aylık olarak gerçekleştirdiği “Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması”nın Ekim 2023 sonuçları açıklandı. Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin ekim ayında sağlıklı, istikrarlı ve yeterli kalabilmesi için harcaması gereken gıda harcaması miktarını ifade eden “açlık sınırı” 13 bin 648 lira oldu. Giyim, barınma, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için gıda ve diğer zaruri harcamaların toplam bedeline karşılık gelen “yoksulluk sınırı” 44 bin 573 lira olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ’İN AÇLIK SONU BEYANI NEDİR, 2023’TE NE KADAR?

Araştırmaya göre, 4 kişilik bir ailenin sağlıklı, istikrarlı ve yeterli beslenmesi için harcaması gereken gıda harcaması miktarını ifade eden “açlık sınırı” ekim ayında 13 bin 648 lira oldu. Giyim, barınma, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için gıda ve diğer zorunlu harcamaların toplam bedeline karşılık gelen “yoksulluk sınırı” 44 bin 573 lira olarak hesaplandı.

TEK İŞÇİNİN HAYAT MALİYETİ

Tek çalışanın “geçim maliyeti” aylık 17 bin 803 lira olarak belirlenirken, Ankara’da yaşayan 4 kişilik bir ailenin gıda için yapmak zorunda kaldığı temel harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 2,62 arttı.

YOĞURT FİYATI YÜZDE 11 ARTTI

Araştırmaya göre süt ve peynir fiyatları geçen ayki seviyesini korurken, yoğurt fiyatları ise yüzde 11 oranında arttı. Et fiyatlarında önemli bir artış yaşanmadı. Geçen ay tezgahlarda 100 liraya satılan hamsi bu ay kısmi düşüşle 95 liraya satıldı. Tezgahlarda en çok talep gören deniz balıkları bu ay ortalama 178 liradan satılmaya devam etti.

BAKLİYATTA EN FAZLA ARTIŞ KURU FASULYEDE

Bakliyatta en fazla artış kuru fasulyede görüldü. Kuru fasulye fiyatı geçen aya göre ortalama yüzde 24 arttı. Nohutta yüzde 10, yeşil mercimekte yüzde 15, kırmızı mercimekte ise yüzde 6 oranında artış yaşandı.

MAKARNA FİYATI YÜZDE 12 ARTTI

Makarna fiyatları yüzde 12 oranında artarken, pirinç, bulgur, un ve irmik fiyatları geçen aya göre sınırlı düzeyde arttı.

Sebzenin kilogram fiyatı ortalama 26 lira, meyvenin kilogram fiyatı ise 30 lira olarak hesaplandı. Ayva ortalama 40 lira fiyatıyla tezgahlarda yerini alırken, bu ayın en düşük fiyatlı meyvesi 20 lirayla mandalina oldu.

Petrol fiyatlarında geçen aya göre sınırlı bir artış yaşandı. Ekim ayında zeytinyağı ve tereyağı fiyatları yüzde 5 oranında arttı. Ayçiçek yağının fiyatında yüzde 4 oranında artış görüldü.

haber-taslicay.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu