Haber

AK Parti Eskişehir Milletvekili Günay özel yetenekli çocuklarla bir araya geldi

AK Parti Eskişehir Milletvekili Emine Parıltı Günay, Balıkesir merkezli Zihnilatif Lütuflu Zekalar Eğitim ve Araştırma Derneği üyeleriyle Demokrasi Akademisi Projesi kapsamında Eskişehir’de bir araya geldi.

Milletvekili Günay’ın irtibat ofisinden yapılan açıklamada, Türk Dünyası Bilim Kültür ve Sanat Merkezi’ndeki etkinlikte Günay, özel yetenekli çocuklar ile henüz tespit ve tanısı yapılmamış üstün zeka ve yeteneğe sahip çocuklarla “demokrasi” üzerine söyleşi gerçekleştirdi.

Türkiye’yi Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisinde 8 yıldır temsil eden Günay’a daha çok Avrupa ve Türkiye arasındaki ilişkiler ve demokrasi tanımına ilişkin sorular yönetildi.

Milletvekili Günay öncelikle Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisindeki çalışmalarından, Türkiye’nin kuruldaki yerinin değerinden, kurulun alt komitelerindeki misyonlarından, kurulun genel işleyişinden ve en son geçen haftalarda katıldığı Dünya Demokrasi Forumu’ndan bahsederek söyleşiyi açtı.

Avrupa Kurulu Parlamenterler Meclisinin üç prensibe çok ehemmiyet verdiği; bunların insan hakları, demokrasi ve hukukun üstünlüğü olduğunu vurgulan Günay, tüm hususların bu üç prensip çerçevesinde incelendiğini aktardı. İnteraktif bir formda gerçekleşen program, çocukların soruları ile devam etti.

Çocukların sorularını hayli enteresan bulan Milletvekili Günay, mevzuyla ilgili yaptığı değerlendirmede, şu tabirleri kullandı:

“Çocuklardan gelen sorular ortasında, ‘Yapay zeka demokraside kullanılabilir mi? Demokrasi yoluyla yürütülen hukuk sistemi mi yoksa hukuk sistemi ile yürütülen demokrasi mi etkilidir? Kadın ve erkek de eşitlik davranış kargaşası mı başlatır yoksa kargaşayı sonlandırır mı? Demokrasinin en temel gereksinimi nedir? Online anonimin yasaklanması demokrasiye zarar getirmez mi? Her toplum demokratik bir şekilde yönetilmeyi hak eder mi?’ üzere sorular yer alıyordu. Hayli ufuk açan ve geleceğe yönelik düşünülmesi gereken sorular bunlar. Çok keyifli bir söyleşi oldu.”

Tüm sorulara cevap veren Günay, Zihnilatif Derneği Başkanı Uzman Psikolog Danışman Zeliha Kahraman ve çocuklara teşekkür ederek, kendisinin de derneğin gönüllü üyesi olduğunu belirtti.

Günay, “Bu söyleşiden benim kazanımım da bu özel yetenekli çocuklarımıza ait bir farkındalık yaratmak ve onlarında eşitlik ve adalet kavramları içinde eğitim almasını sağlamak için çalışmalar yapmamız gerektiği oldu. Görüyorum ki mevcut yasalar gereği bu çocuklarımız için özel bir eğitim imkanı pek yok. Bunun gerçekleşmesi için teşebbüslerde bulunacağım. Ben de derneğin istekli üyesiyim artık. Tüm emekleriniz için teşekkür ediyorum.”??????? değerlendirmesinde bulundu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu