Ekonomi

Asya merkez bankalarından döviz rezervi adımı

Asya’nın önde gelen merkez bankaları, Fed’in faiz oranlarını artırmaya devam edeceği ve ABD dolarının güçleneceği endişesiyle döviz rezervlerini yeniden oluşturuyor ve Hindistan Merkez Bankası bu hamleye öncülük ediyor.

Bloomberg’in hesaplamalarına göre, para birimlerini ABD doları karşısında savunmak isteyen Hindistan, Güney Kore, Tayvan ve diğer Güneydoğu Asya ülkeleri Kasım ayından bu yana 132 milyar dolar döviz rezervi biriktirdi. Bu, Asya merkez bankalarının geçen yıl kaybettiği rezerv miktarının yarısından fazlası. 2022’nin ilk 10 ayında döviz rezervlerinde kayıp 243 milyar dolar oldu.

2022 Ekim sonu ve 2023 Şubat ortası itibarıyla Hindistan Merkez Bankası’nın döviz rezervleri 44 milyar dolar artarak 575 milyar dolara, Tayvan’ın döviz rezervleri 14 milyar dolar artarak 557 milyar dolara, Güney Kore’nin döviz rezervleri ise arttı. 16 milyar dolar artarak 430 milyar dolara, Endonezya’nın döviz rezervleri ise 14 milyar dolar artarak 557 milyar dolara yükseldi. döviz rezervleri 9 milyar dolar artarak 139 milyar dolara yükseldi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu