Ekonomi

Bilim İnsanları Tarafından İnsanlara 37 Milyon TL Dağıtarak Yapılan Mutluluk Araştırmasında Sonuçlar Şaşırttı!

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bilim insanları bir grup kişiye yaklaşık 37 milyon tl dağıtarak, paranın mutluluğu satın alıp alamayacağını araştırdı. Buyurun detaylarına birlikte bakalım…

Yıllardır kendi kendimize sorduğumuz ‘Para memnunluğu satın alabilir mi?’ sorusu sonunda bilimsel olarak yanıtlandı.

Bilim insanları bu sorunun karşılığını alabilmek için 2 güçlü bağışçı bularak araştırmaya, yedi ülkeden 200 iştirakçiye 2 milyon dolar (37 milyon 217 bin TL) dağıtmaya ikna etti.

Sonrasında büsbütün farklı ömür ve kültüre sahip olan iştirakçilere 10 bin dolar yani yaklaşık 185 bin tl dağıtıldı ve bu fiyatı 3 ay içerisinde harcamalarını istediler.

Katılımcılar üç ay boyunca her ay anket doldurdular ve ödemenin yapıldığı tarihten 6 ay sonra bir anket daha doldurdular. Anketlere hiçbir fiyat almayan 100 kişilik bir küme daha dahil edildi.

Katılımcılar ortasında yıllık 123 bin dolar ve üzerinde kazanan bireylerin hayatlarında hiçbir şey değişmezken, daha az kazanan şahısların ömür kalitesinin arttığı gözlemlendi.

Çalışmanın sonucunda, para alan iştirakçilerin para almayan kümeye kıyasla değerli ölçüde memnunluk artışı gösterdiği ve bu tesirin düşük gelirli ülkelerde daha yüksek olduğu tespit edildi.

Para alan 200 iştirakçi ortasında, toplam hayat memnuniyeti kişi başına ortalama 0,36 puan arttı. Varlıklı bağışçıların memnuniyeti ise her biri için varsayımı 0,16 puan azaldı.

Sonuçlar, hakemli, çok disiplinli bir bilimsel mecmua olan Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabı PNAS’ta yayınlandı.

Siz bu hususta ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda buluşalım…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu