Ekonomi

BIST 30 endeksine dayalı sözleşme VİOP’ta yükselişle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) Aralık dönemi BIST 30 endeksini baz alan kontrat güne yüzde 0,1 artışla 9.427,75 puandan başladı.

Şubat vadeli endeks kontratı açılış seansında önceki seans kapanışının yüzde 0,1 üzerinde 9.427,75 seviyesinde işlem gördü.

Dün alıcılı bir seyir izleyen endeks kontratı, normal seansını önceki kapanışının yüzde 1,3 üzerinde 9.416,75 puandan tamamladı. Endeks kontratı akşam seansında yükselişini sürdürerek 9.434,25 puana ulaştı.

Analistler, New York Borsası’nda S&P 500 ve Dow Jones endekslerinin ABD Merkez Bankası’nın (Fed) yarınki para politikası kararları öncesinde rekor kırmaya devam etmesine rağmen, Asya’da gayrimenkul sektörüne ilişkin artan endişelerin satış baskısının derinleşmesine neden olduğunu söyledi. .

Öte yandan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Türk lirası (TL) mevduata geçişi desteklemek için yeni bir adım attı. ?

Buna göre, döviz kuru korumalı hesaplar için zorunlu karşılık oranları 6 aya kadar vadeler için yüzde 30’dan yüzde 25’e indirilecek ve tüm yabancı para mevduat/katılım fonları (yurt dışı banka mevduatı/katılım fonu ve kıymetli maden depo hesapları hariç) yüzde 30’dan yüzde 25’e indirilecek. Vadeler için TL cinsinden ilave zorunlu karşılık oranının yüzde 4’ten yüzde 8’e çıkarılmasına karar verildi.

Bu düzenlemelerle TL mevduata geçişe yönelik adımlar güçlendirilirken, niceliksel sıkılaştırma sürecinin devam ettiği belirtildi.

Analistler, bugün yurt içinde ekonomik güven endeksi, yurt dışında Euro Bölgesi ve Almanya’daki büyüme ve ABD’deki JOLTS açık iş ilanlarının sayısı başta olmak üzere yoğun bilgi gündeminin takip edileceğini belirtti. Teknik olarak endeks kontratındaki 9.500 ve 9.600 seviyeleri direnç, 9.400 ve 9.300 seviyeleri ise dirençtir. Noktanın destekleyici konumda olduğunu kaydetti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu