Haber

Brezilya’da kongre baskınına katılan 140 kişi hakkında süresiz gözaltı kararı

Yargıtay, eski Devlet Başkanı gözaltında Jair Bolsonaro1459 taraftardan 140’ı için süresiz önleyici gözaltı kararı verdi.

Yargıç Alexandre de Moraes, suçüstü yakalanan 140 kişi hakkında tedbir amaçlı böyle bir kararın alındığını ve henüz cezaevine girmediklerini söyledi.

Gözaltındaki Bolsonora destekçileri ‘kamu malına zarar verme, demokratik hukuk devletini şiddetle yıkma ve darbeye teşebbüs’ suçlarından yargılanıyor.

Brezilya’daki olaylar

30 Ekim 2022’de Brezilya’da düzenlendi ikinci tıbbi başkanlık seçimindeSolcu Devlet Lideri Luiz Inácio Lula da Silva yüzde 50,9, aşırı sağcı Bolsonaro ise yüzde 49,1 oy aldı.

Seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından Bolsonaro’lular önce günlerce ülkede otoyol ablukaları gerçekleştirdi, ardından genelkurmay önünde düzenledikleri gösterilerde Lula’nın cumhurbaşkanlığına geçmesine silahlı kuvvetleri müdahale çağrısında bulundu.

Ülkede cumhuriyetin ilanının 123. yıl dönümü olan 15 Kasım’da Bolsonaro yandaşları, Brasilia, Sao Paulo, Rio de Janeiro, Recife ve Belen şehirlerindeki askeri karargâh önünde bire bir taleple gösteriler düzenledi.

Bolsonaro taraftarları polis bariyerini aşarak 8 Ocak’ta ordunun müdahalesini talep eden sloganlar atarak Ulusal Kongre binasına girdiler.

Göstericileri dağıtmak için göz yaşartıcı gazla müdahale eden polis, grupların Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Yargıtay binasına zorla girmesini engelleyemedi.

Ulusal Kongre, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve YargıtayKenti basan Bolsonaro yandaşları, güvenlik güçleri tarafından bu binalardan uzaklaştırılarak kontrol sağlandı.

Kongre ve diğer hükümet binalarına düzenlenen baskına katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınan kişi sayısının 1800’e ulaştığı bildirildi.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turunu kazanan eski Cumhurbaşkanı Lula da Silva, 1 Ocak 2023’te yemin ederek göreve başladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu