Haber

Güney Kore’den Çin ve Japonya ile işbirliğinin yeniden etkinleştirilmesi mesajı

Güney Kore Devlet Lideri Yoon Suk-yeol, ülkesi ile Çin ve Japonya ortasındaki üçlü işbirliği düzeneklerinin süratle yine aktifleştirilmesini ümit ettiğini belirtti.

Yonhap’ın haberine göre, Kamboçya’da düzenlenen Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliğinin (ASEAN) 2022 Tepesi kapsamında, Güney Kore Devlet Lideri Yoon ile Japonya Başbakanı Kişida Fumio, Çin Başbakanı Li Kıçiang’ın katılımıyla ASEAN+3 çerçeve görüşmesi yapıldı.

Yoon, ülkesinin, Güney Kore, Çin ve Japonya’yı temsil eden ASEAN+3’ün koordinatörü ve üç ülke arasında bu yıl yapılacak zirvenin başkanı olarak aktif rol oynayacağını belirterek “Güney Kore-Çin-Japonya zirvesi de dahil olmak üzere üçlü işbirliği mekanizmalarının hızla yeniden etkinleştirileceğini umuyorum.” dedi.

Yoon, ayrıca, bu yıl ASEAN+3’ün 25 yılı olduğuna işaret ederek kelam konusu mühlet zarfında ASEAN ile Doğu Asya ortasındaki işbirliğini güçlendirme konusunda büyük rol oynadıklarını kaydetti.

Savaş ve insan hakları ihlallerinin yanı sıra besin güvenliği ve güç güvenliğindeki krize de atıfta bulunan Yoon, “Karşılaştığımız çoklu krizlerin üstesinden gelmek için ileriye dönük işbirliğini daha da güçlendireceğimizi ümit ediyorum.” diye konuştu.

Üç ülke, Aralık 2019’da Çin’de yapılan son toplantıdan bu yana üçlü tepe düzenlemedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu