Haber

İngiltere, 2024 yılına kadar havalimanlarındaki güvenlik kurallarını değiştirecek

İngiltere’de sıvıların ve büyük elektrikli aletlerin havalimanı güvenliğinden geçişine ilişkin kuralların 2024 yılına kadar değişeceği açıklandı.

Hükümetin internet sitesinden yapılan açıklamada, İngiltere havalimanları için geçerli olan güvenlik süreçlerini kolaylaştırmayı amaçlayan yeni mevzuat açıklandı.

Açıklamada, ülkenin önemli havalimanlarının güvenlik noktalarında 2 yıl içinde hayata geçirilecek yeni sistemle, özellikle yolcular için güvenlik denetimlerinin kolaylaştırılacağı belirtildi.

Yeni sistemde yolcuların çantalarından alınacak 3 boyutlu görüntü sayesinde güvenlik görevlisinin taşıdıkları eşyalar hakkında daha detaylı bilgiye sahip olacağı, daha gelişmiş sistemlerle tehdit tespitinin yapılabileceği belirtildi.

Halihazırda yolcuların güvenlik noktalarında kabin bagajlarından tablet, laptop ve sıvıları çıkarmaları gerekirken, yeni sistemde bu kuralın kaldırılmasına ek olarak sıvılarda 100 mililitre ile bitirme kuralı 2 litreye çıkarılacak.

Sitede ayrıca İngiltere Ulaştırma Bakanı Mark Harper’ın görüşlerine yer verildi.

Havalimanlarında güvenlik kontrollerinin artırılacağını kaydeden Harper, “2024 yılına kadar İngiltere’nin büyük havalimanlarında bekleme sürelerini azaltacak, yolcu deneyimini iyileştirecek ve en önemlisi potansiyel tehditleri tespit edecek en son güvenlik teknolojisi kurulu olacak.” ifadesini kullandı.

Havalimanlarına tarama ekipmanlarını ve süreçlerini güncellemeleri için Haziran 2024’e kadar süre verildi. Bu zamana kadar aksi belirtilmedikçe yolcular için eski güvenlik kuralları geçerli olacaktır.

Dünyanın pek çok ülkesinde yeni sistemin uygulanmaya başladığı biliniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu