Haber

İran, Rusya’dan Yak-130 eğitmenini aldı

İran’ın, Su-35 gibi 4’üncü ve 5’inci nesil savaş uçaklarının pilotlarının eğitiminde kullanılan Yak-130 savaş eğitim jetini Rusya’dan aldığı belirtiliyor.

İran’ın yarı resmi Haber Ajansı Tesnim Haber Ajansı’nın haberine göre, Rusya’nın gönderdiği Yak-130 eğitim uçağı İran Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Haberde İran’daki bir hava üssünde bulunan uçağın görüntüleri yer aldı.

Rusya’nın Yakovlev firması tarafından geliştirilen Yak-130 ileri eğitim uçağı, 4’üncü ve 5’inci nesil savaş uçaklarının pilotlarının eğitiminde kullanılıyor.

Ambargolar nedeniyle uzun süredir savaş uçağı satın alamayan İran Hava Kuvvetleri’nin bünyesinde eski ABD yapımı F-4, F-5 ve F-14’ün yanı sıra Rus Mig-29 ve Su-24 savaş uçakları bulunuyor. envanter.

BM’nin 2007 yılı itibarı ile uyguladığı silah ambargosunun Ekim 2020’de kaldırılmasının ardından İran, Rusya’dan Su-35 uçağı temini için girişimlere başladığını ve savaş uçaklarının tedarik işlemlerinin Mart ayında tamamlandığını duyurdu. Daha sonra temmuz ayında Savunma Bakanı Muhammed İstek Ashtiani, satın alma sürecini durdurduklarını ancak gerekli görülmesi halinde yeniden değerlendireceklerini açıkladı.

Ayrıca Su-35 ve Su-57 gibi 4’üncü ve 5’inci nesil savaş uçaklarının pilotlarının eğitiminde kullanılan Yak-130 eğitim jetinin de İran’a teslimi, savaşın ilk adımı olarak fiyatlandırılıyor. Su-35 uçağının satın alınması.

Rus şirketi Sukhoi tarafından geliştirilen tek koltuklu, çift motorlu Su-35, çok maksatlı 4’üncü nesil savaş uçağı olarak kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu