Haber

İşten çıkarılan işçiler Çiğli Belediyesi önünde direnişe başladı

İZMİR – İzmir’de CHP’li Çiğli Belediyesi’nde çalışan 100’ün üzerinde işçi, dün kendilerine gönderilen mesajla işten çıkarıldı. Bugün sabah saatlerinden itibaren belediye binası önünde toplanan işçiler, açıklama yaptı.

“Bize ekmek yoksa size huzur yok” ve “Bu daha başlangıç mücadeleye devam” sloganları atan işçilere çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri de destek verdi. İşçiler adına açıklama yapan DİSK Genel İş 8 Nolu Şube Başkanı Deniz Şahin Gümüştekin, dün 16.30 itibariyle Çiğli Belediyesi’nden 125 Çibel işçisi, 22’de Çiğli Gıda işçisi olmak üzere toplamda 147 işçinin işten çıkarıldığını söyledi.

‘HİÇBİR ÇALIŞAN BANKAMATİKÇİ DEĞİLDİR’

Bu 147 işçi içerisinde hamile olan, yeni doğum yapan ve raporlu olan işçiler de olduğunu belirten Gümüştekin, “Herhangi bir gerekçe gösterilmeden hepsinin iş akitleri tek taraflı olarak fesih edilmiştir. Bu konuyla ilgili bilinçli olarak ‘Mart ayında işbaşı yapanların fesihleri yapılmıştır, çıkartılanlar bankamatikçidir’ şeklinde söylentiler yayılsa da çıkartılan işçiler arasında 6 ay hatta 2 yıldan fazla çalışanlar da bulunmaktadır ve hiçbir çalışan bankamatikçi değildir” dedi.

Bu söylentileri de üyelerinin işten çıkartılmalarını da kabul etmediklerini vurgulayan Gümüştekin, Çiğli Belediyesi işçileri olarak bugün itibariyle işe geri dönene kadar direnişe başladıklarını açıkladı. Gümüştekin, “Bizler biliyoruz ki bu ekonomik krizin ortasına her şeyden tasarruf edilir, ancak işçiden asla tasarruf edilmez. Sayın Belediye Başkanına buradan sesleniyoruz; bizlerin ve geleceğimiz olan çocuklarımızın tek geçim kaynağı buradan aldığımız maaşımızdır. Bu ekonomik krizin ortasında bizi işten çıkartarak bizim için hayati önem taşıyan ve tek geçim kaynağımız olan maaşlarımızın elimizden alınması demek, çocuğumuzun ekmeğinin kesilmesi, geleceğinin karartılması demektir. Biz işimize aşımıza, dönene kadar mücadele etmeye devam edeceğiz” diye konuştu.

(HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu