Ekonomi

Kayseri bereketli bir organik sezonu geçirdi

Kayseri Kocasinan 100 Ekolojik Pazar bereketli bir dönemi geride bıraktı. Pazarın 2022 yılı satış dataları Kayseri’de organik üretimin geliştiğini, zehirsiz ve lokal besine olan ilginin arttığını ortaya koyuyor. Kayseri Erciyesevler’de ikinci bir 100 Ekolojik Pazarın açılması da bunu destekliyor.

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği (KAPTAR), Buğday Ekolojik Hayatı Destekleme Derneği, Kayseri Vilayet Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Kocasinan Belediyesi işbirliği ile 2013 yılından beri dönemlik olarak hizmet veren Kayseri Kocasinan 100 Ekolojik Pazar, 10. yılında sağlıklı ve sağlam eserleri tüketiciler ile buluşturdu.

Organik tarım dalının öncü teşebbüslerinden biri olan Kayseri Kocasinan 100 Ekolojik Pazar bereketli bir dönem geçirdi. 100 Ekolojik Pazarlar’da satılan eserlerle ilgili web tabanlı bilgi kayıt ve takip programında tutulan istatistiksel bilgiler, Kayseri’de organik üretimin gelişmeye devam ettiğini, zehirsiz ve lokal eserlere olan ilginin her geçen yıl arttığını ortaya koyuyor.

Yerel ve mevsimsel eserler tüketiciyle buluşuyor

Ekolojik tarımı yaygınlaştırmak, üreticiyi örgütlemek, teşvik etmek, pazarlama problemini çözmek ve paralelinde tüketiciyi bilinçlendirmeyi amaçlayan Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği’nin müteşebbisliğinde Kayseri’nin 9 ilçesindeki 700 dekar alanda organik sertifikalı üretim yapan 45 çiftçi, lokal ve mevsimsel eserlerini 100 Ekolojik Pazarlar garantisiyle tüketicilere aracısız olarak ulaştırma imkânı buluyor.

Ağustos-Kasım periyodunda kurulan pazar, yalnızca mahallî üreticilerin tezgâhlarına konut sahipliği yapmasını yanı sıra, besinin üreticiden tüketiciye adil bir üretim ve pazarlama modeli ile sürdürülebilirliği konusunda da başka belediyelere öncülük ediyor.

Kayseri, organik tarımın geliştirilmesinde başarılı bir örnek

Sivil toplum ve kamu kuruluşları işbirliği ile kurulan Kayseri Kocasinan 100 Ekolojik Pazar, hem Kocasinan halkına hem de Kayseri’nin çeşitli ilçelerinden gelen müşterilere hizmet veriyor. Yeni üreticiler ve mevcut üreticilerin yeni eserleri ile birlikte pazarın organik tarım rahmeti de her geçen gün artıyor.

Kayseri Kocasinan 100 Ekolojik Pazar’ın satış bilgilerine nazaran, 2022 yılında 180 bin 765 kilo taze zerzevat ve meyve satışı gerçekleşirken; üreticilerin elde ettikleri toplam yarar ise, 2 milyon 245 bin 742 TL ile bugüne kadarki en yüksek düzeye ulaşmış durumda. Son 8 yılda toplam 1 milyon 322 bin 536 kilo taze zerzevat ve meyve satışı gerçekleştiren üreticiler, organik eser satışından 6 milyon 433 bin 785 TL ciro elde etti.

Buğday Derneği tarafından hazırlanan web tabanlı bilgi kayıt ve takip programının sonuçlarını pahalandıran Buğday Derneği Genel Müdürü Batur Şehirlioğlu, Kayseri Kocasinan 100 Ekolojik Pazar’daki eser fiyatlarına dikkat çektiği açıklamasında: “Üretici örgütlenir; devlet üretimi, lokal idareler de sivil toplum örgütlerinin katkıları ile organik pazarları dayanaklar; üretim ve tüketimde yerellik sağlanarak organik pazarlar üreticiden tüketiciye hale gelirse, hem sürdürülebilirlik sağlanıyor hem de organik eserlerdeki fiyatlar aşağı çekilebiliyor. Kayseri’deki organik pazar fiyatlarını İstanbul, Ankara ve İzmir’deki organik pazarların fiyatları ile karşılaştırdığımızda neredeyse yarısı bir bedel ile karşılaşıyoruz. Buğday Derneği olarak, Tarım ve Orman Bakanlığı ile lokal idareleri işbirliği içinde hem üretim hem pazar ayağı bir ortada olacak halde organik tarımı desteklemeye çağırıyoruz. 100 Ekolojik Pazarlar modelinin tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını temenni ediyoruz.” diye konuştu.

Kapadokya Organik Tarım Üreticileri Birliği Derneği (KAPTAR) Lideri Yeşim Bekyürek ise “Bu sezon yoğun tüketici talebi ile çok bereketli geçti. Her geçen gün pazarın tüketici sayısı artıyor. İkinci pazarımız henüz tam duyulmadığı için aktif olmasa da duyuruları ile ilgili çalışmalar hızlandırılacak” dedi.

Güvenilir besinin adresi 100 Ekolojik Pazarlar

Ekolojik tarım, beşere ve etrafa dost üretim sistemlerini içeren bir tarım hali olduğu için tarım zehiri pestisitler, hormonlar ve kimyasal gübrelerin kullanılmadığı, sürdürülebilir ve en yaygın formül. Ekolojik tarım formülü ile üretilen eserlerde GDO kullanımı mutlaka yasaktır.

Sadece organik sertifikalı eserlerin yer aldığı 100 Ekolojik Pazarlar, ekolojik tarımın yaygınlaşmasıyla birlikte, gelecek jenerasyonlar için daha yaşanabilir bir dünya ve sağlıklı bir toplum yolunda dönüşüme hizmet ediyor.

Türkiye’de ekolojik eserlerin ve pazarların yaygınlaşması için çalışan Buğday Derneği’nin öncülüğünde, birinci olarak 2006 yılında İstanbul – Şişli’de açılan 100 Ekolojik Pazarlar, Kartal ve Bakırköy’ün akabinde, İstanbul dışında Kayseri Kocasinan’da ve İzmit’te hizmet vermeye başladı. Böylelikle ekolojik eserler daha çok tanınır, bilinir ve ulaşılabilir hale geldi.

Her şey kayıt altında ve izlenebilir

Buğday Derneği, oluşturduğu 100 Ekolojik Pazar Standartları ile organik pazarların sağlıklı işleyen ve sağlam bir model olarak yaygınlaşmasına öncülük ederek, üstlendiği bu rolü, hazırladığı internet veritabanı ile daha da ileriye taşıyor. Lokal idare yetkilileri, eserlerin satış datalarını tarih, satıcı, üretici, eser, çeşit, ölçü, fiyat ve mali dokümanlar bazında kayıt altına alıyor. Ayrıyeten, 100 Ekolojik Pazarlar’da satılan tüm eserlere ilişkin sertifikalara ekolojikpazarlar web sitesinden ulaşılabiliyor.

Belediyelerin yanı sıra, Buğday Derneği ve proje ortağı olan sivil toplum kuruluşları ile birlikte, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından da kontrolleri yapılan 100 Ekolojik Pazarlar’da, tertipli olarak eserlerden numune alınarak akredite laboratuvarlara gönderiliyor. Kalıntı çıkan yahut sertifika kapsamı dışında eser sattığı tespit edilen üreticiler ve esnaf pazardan men ediliyor.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu