Ekonomi

Küresel borçlar düşerken, Türkiye de borçları düşen ülkeler arasında yer alıyor.

Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF), “Küresel Borç İzleme”raporunu yayınladı.

Küresel borcun ülkelerin toplam GSYİH’sına oranı, güçlü ekonomik aktivite ve yüksek enflasyonun etkisiyle 2022’de yüzde 338’e geriledi ve 299 trilyon dolar olarak kaydedildi.

2015’ten bu yana ilk yıllık düşüş

Rapora göre, küresel borç miktarı geçen yılın sonunda prestijle 2021’e göre 4 trilyon dolar düşerek 299 trilyon dolara geriledi. Bu düşüş, 2015 yılından bu yana kaydedilen ilk yıllık düşüş olarak kaydedildi.

Türkiye borcu düşen ülkeler arasında

Türkiye’de borçların GSYİH’ya oranları dikkate alındığında geçen yılın son çeyreğinde hanehalkı borçları yüzde 15,2’den yüzde 11,9’a, finans dışı şirketlere ilişkin borçlar ise son çeyrekte yüzde 74,3’ten yüzde 74,3’e yükseldi. önceki yılın çeyreği. Kamu borçları yüzde 43’ten yüzde 35,5’e, bankalar gibi finans kuruluşlarına olan borçlar yüzde 30,9’dan yüzde 20’ye geriledi.

borç dağılımı

Borç dağılımına bakıldığında, 2022 yılı sonundaki prestijle hanehalkı borcu 57 trilyon dolar, finans dışı şirketlere ilişkin borçlar 89,7 trilyon dolar, kamu borçları 84,1 trilyon dolar ve bankalar gibi finansal şirketlere ilişkin borçlar 68,1 trilyon dolar oldu. .

Gelişmekte olan piyasalarda borç yükseliş eğilimini sürdürdü

Geçen yıl borçlanma maliyetleri yükselirken, gelişmekte olan ülke borçları yükseliş trendini sürdürerek 98,2 trilyon dolarlık rekor seviyeye ulaştı. Rusya, Singapur, Hindistan, Meksika ve Vietnam ödenmemiş borçlarında en yüksek artışları gördü.

Gelişmiş ekonomilerin toplam borcu 2022 yılında 200,8 trilyon dolar olarak hesaplandı.

Küresel borç, Çin’in borcundaki “keskin” bir artışın etkisiyle 2021’de 10 trilyon dolardan fazla artarak tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 303 trilyon dolara ulaştı.

Küresel borcun GSYH’ye oranı düşmeye devam etti

Güçlü ekonomik aktivite ve yüksek enflasyonun etkisiyle küresel borcun GSYİH’ya oranı 2022’de 12 puandan fazla gerileyerek yüzde 338’e geriledi ancak pandemi öncesi seviyelerin üzerinde kaldı.

En keskin düşüşler Avrupa’da

Geçen yıl en sert düşüşler başta Norveç ve İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinde yaşanırken, birçok gelişmekte olan ülkede borç oranlarında hafif düşüşler görüldü.

Gelişmekte olan piyasaların toplam borç oranı geçen yıl 2 puanlık artışla yüzde 250’ye ulaşırken, artışta Singapur ve Çin’in büyük etkisi oldu. Gelişmiş ekonomilerin borç oranı ise 20 puandan fazla azalarak yüzde 390’a geriledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu