Yaşam

Nasıl Başladı Nasıl Bitti Efsanevi Dizi Game of Thrones Karakterlerinin İlk ve Son Satırları

Kaliteli dizi denilince akla birden fazla kişi gelir ve efsane olur. Game of Thronesdiziye hızla giren ve çıkan birçok karakterle seyircinin alışılagelmiş ‘başrol benim kardeşim’ anlayışını net bir şekilde yıktı.

Gelin dizideki karakterlerin ilk ve son sözlerine birlikte göz atalım!

Bölümle ilgili spoiler içerir!

Muhtemelen dizinin bu kadar fenomen olmasının nedeni, insanların bu kadar önemsemeye başladıkları karakterlere ne olacağını görmek istemeleriydi.

Gelin dizinin ana karakterlerinin ilk ve son satırlarına birlikte göz atalım.

Bölümle ilgili spoiler içerir!

Ned Stark’ın ilk satırı:

Hanginiz on yaşında bir nişancıydı? Denemeye devam et Bran.

Dizinin ilk bölümü, genç Bran Stark okçuluk yaparken Kışyarı’nda Stark ailesini tanıtarak başlıyor. Jon ve Robb, Bran’e güldükten sonra, Ned onlara bir zamanlar Bran gibi genç ve tecrübeli olduklarını hatırlatır ve Bran’ı pes etmemeye teşvik eder.

İlk dönemin 9. bölümünde öldürülen Ned’in son sözleri:

Joffrey Baratheon, tüm tanrıların lütfuyla Demir Taht’ın tek gerçek varisi, Yedi Krallığın Efendisi ve Diyarın Koruyucusu’dur.

Ned Stark ilk sezonu atlatamasa da tüm seri üzerindeki etkisi çok büyük. İlk satırdan son satıra kadar çocuklarını izlemek her zaman onun en büyük özelliği olmuştur.

Bran Stark’ın ilk satırı:

Jon onun bir asker kaçağı olduğunu söyledi.

Ned Stark, Gece Nöbetçilerinden bir asker kaçağını yakaladıktan sonra, Bran’a adamı idam etmesi gerektiğini açıklar.

Finalin kahramanından son sözler:

Eminim olacak.

Bran’ın yolculuğu, dizinin en tuhaflarından biriydi. Çok az insan onun kral olacağını tahmin etti. Seyirciler tarafından sık sık garip bir son olarak tanımlansa da, bu masum genç çocuğun nihayet bu güç konumuna gelmesi, o ilk zor dersten bu yana ne kadar çok şey öğrendiğini gösteriyor.

Jaime Lannister’ın ilk sözleri:

Kardeşin olarak seni uyarmayı görev sayıyorum: Çok endişeleniyorsun.

Jaime Lannister, biraz garip bir açıklayıcı diyalogda Cersei’yi selamlayarak seyirciye ikisinin kardeş olduğunu bildirir. Jaime, Cersei’ye Kızıl Kale’nin enkazı altına gömülmeden hemen önce birlikte olmaları dışında dünyada hiçbir şeyin önemli olmadığını söylerken, Jaime ve Cersei son anlarını yerinde bir şekilde paylaşıyorlar.

Jaime Lannister’a veda:

Sadece biz.

Jaime, kendilerini içinde buldukları bu tehlikeli dünyada her zaman Cersei’yi teselli eder ve her şeyin yoluna gireceğini bilmesini sağlar.

Cersei Lannister’ın ilk sözleri:

Ve asla hiçbir şey için endişelenmiyorsun.

Jaime, Cersei’ye sırları hakkında endişelenmemesini söyledikten sonra, Cersei hiçbir şey için endişelenmediğini söyler.

Cersei Lannister’ın hayal kırıklığı yaratan son cümlesi:

Öyle değil.

Jamie ve Cersei son anlarında kendilerini ölümle karşı karşıya bulurken, Cersei doğmamış bebeğinin hayatını düşünmek ve ölmek istememekle yıkılır.

Bir bakıma, son satır Cersei’nin başından beri endişelerinin ne olduğunu açıklıyor. Dizi boyunca korkunç ve kötü şeyler yapıyor ama hepsini çocukları için yaptığı ve onların her zaman asıl endişesi olduğu söylenebilir.

Sansa Stark’ın ilk sözü:

Susacak mısın?

Kral Robert’ın grubu Kışyarı’na geldiğinde Lucky, kız kardeşi Arya’ya zarif görünmeye çalışmasının çok sinir bozucu olduğunu söyler.

Değişim kraliçesinin son satırı:

Ama krallarını kaybettiler.

Son bölümde kaderi için Jon’dan özür diler ve Kuzeyin Kralı’nı kaybetmekten şikayet eder, ancak Jon ona doğru hükümdar olduğu konusunda güvence verir.

İlk satır, Sansa’nın Arya ile olan bağlantısının başından beri ne kadar değiştiğinin uygun bir göstergesi. Artık sadece prensi etkilemeye çalışan bir genç kız değil, kendisi de hükümdar bir kraliçe olduğuna göre, değişen önceliklerini de gösteriyor.

Arya Stark’ın ilk sözleri:

Taşınmak!

Kral Robert’ın bire bir gelişi sırasında Arya geç gelir ve bir savaşçı miğferi takar. Bir sonraki yerini alması için Bran’ı yoldan çeker.

Arya Stark’ın son sözleri:

Tam burada.

Finalde Arya, Westeros’tan ayrılacağını ve bilinmeyen toprakları keşfedeceğini duyurur. Ayrıca Jon’a kılıcı Needle’ın yanında olduğunu onaylar.

Arya’nın sert kişiliği ve kendisine uyması söylenen toplumsal normlara karşı savaşma isteği hemen belli oluyor. Kendi macerasına atılmak için evini ve ailesini terk etmeye istekli olduğu için sonunda hala o ruha sahip.

Daenerys Targaryen’in ilk satırı:

Bir yılı aşkın süredir misafiriyiz ve bizden hiçbir şey istemedi.

İlk bölümde Daenerys Targaryen, sözde müttefiklerinin onlara neden yardım ettiğini çekingen bir şekilde sorgulayan Viserys’in kız kardeşi olarak tanıtılıyor.

Daenerys Targaryen’e veda:

Birlikte çarkı kırıyoruz.

Sonunda kardeşinin çok şiddetle peşinden koştuğu Demir Taht’ı alır ve Jon Snow’a onu bıçaklamadan önce birlikte dünyayı değiştireceklerini söyler.

Belki de ilk bölüm, Daenerys’in yumuşak konuşulduğunda bile, sonunda onun düşüşüne yol açan o paranoyak zihne sahip olduğunu gösteriyor. Son cümlesi, neden olduğu dehşetten sonra bile hala hikayenin kahramanı olduğuna inandığını gösteriyor.

Tyrion Lannister’ın ilk sözleri:

Kuzeyli kızlar hakkında söyledikleri doğru.

Kardeşi ve kız kardeşi, Kışyarı’na vardıklarında Stark’ları karşılarken, Tyrion Lannister bir genelevde Kuzey’in kızlarıyla biraz eğlenirken bulunur.

Tyrion Lannister’ın esprili son sözleri:

Bir keresinde bir geneleve eşek ve petek getirmiştim.

Dizinin sonunda, küçük tahtayı denetleyen ve genelev maceralarından biri hakkında bir hikaye başlatan Kral Eli’dir.

Son satır, Tyrion’un gösterinin çeşitli zamanlarında anlatmaya çalıştığı bir hikayeye komik bir geri dönüşle ilgili. Bununla birlikte, Tyrion’un ‘sarhoş küçük şehvet düşkünü’ olmaktan çok uzak olduğunu da gösteriyor. Ancak tüm yeni sorumluluklara rağmen, içinde hala eski Tyrion’un bir kısmını taşıyor.

Jon Snow’un ilk sözleri:

Devam et. Babam izliyor.

Jon, Stark ailesinin geri kalanıyla tanıştırılır ve Ned izlerken Bran’e okçuluk öğretir.

Jon Snow’un son sözleri:

Kılıcın var mı?

Son sözü Arya ile vedalaşırken gelir ve ilk derste ona verdiği kılıcı elinde tutup tutmadığını sorar.

Jon, daha sonra Night’s Watch’taki yerini alıp Wildlings ve Beyond the Wall’a geçtiği görüldüğü için hikayeyi kapatan karakterdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu