Ekonomi

Osmancık’ta Zeytin Yetiştiriciliği Artıyor

Çorum’un Osmancık ilçesinde zeytin yetiştiriciliği giderek daha fazla ilgi görüyor. İlçedeki ağaç sayısı son 20 yılda on binlere ulaşırken, asırlık zeytin ağaçları da Osmancık’a taşındı.

Osmancık’ta peyzaj ve tarım alanında faaliyet gösteren Ramazan Duru, özellikle 50-200 yaş arası zeytin ağaçlarının ilçe halkının ilgisini çektiğini söyledi.

İlçenin ikliminin zeytin yetiştiriciliğine oldukça uygun olduğunu belirten Ramazan Duru, “Osmancık mikro iklimi karasal bir alanda yer alıyor. Bölgemizde zeytin ağaçları öncü bir deneyimle kendini gösteriyordu. Son yıllarda katkılarla çalışmalar yürütülüyor. Kaymakamlığımızın, Özel İdaremizin ve milletvekillerimizin katkılarıyla Osmancık için güzel kazanımlar elde edildi.” “Son yıllarda yaklaşık 10 bin zeytin fidanı dağıtıldı. Dolayısıyla halkımız bu konuda bilinçlendi ve zeytin ağaçlarına yoğun bir talep oluştu” dedi.

“Hem sofralık hem de yağ olarak tüketiliyor.”

Bölgemizde baskın zeytin çeşidinin Gemlik çeşidi olduğuna dikkat çeken Duru, “Gemlik çeşidi hem sofralık hem de yağlık olarak talep edilen bir zeytin çeşididir. Bölgemizde bahçelerde yetiştirildiği gibi aynı zamanda zeytin çeşidi olarak da ilgi görmektedir. bir süs ve düzenleme bitkisidir.”

İlçede asırlık ağaçlar bulunmakta ve birçok bölgede dikilmektedir. Verimi zirveye ulaşan bir ağacın budama, hasat ve dikim aralıkları hakkında da halkımıza detaylı bilgi veriyoruz. “Bölgemizdeki Gemlik çeşidi zeytin ağaçlarımızın ortalama verim kapasitesi ağaç başına 7 ila 15 kilogram arasındadır” dedi.

“İlçe ekonomisine katkı sağlıyor”

Ağırzeytin köyüne kurulan makinelerle zeytinyağı üretimine başlandı. Hem sanayi hem de tarımsal anlamda ilçe ekonomisine büyük katkı sağladığını belirten Ramazan Duru, “İlçemizde yetişen zeytinleri ve zeytinyağını sofralarımızda tüketmeye başladık. Zeytinyağımız oldukça hoş bir aromaya sahip. Bölgemizin iklim değerlerine sahip çıkan Zeytin tarımı konusunda bizlere katkı sağlayan Milletvekilimiz Oğuzhan “Kaymakamımız Ayhan Akpay’a, Özel İdare yetkililerine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Osmancık için büyük bir başarıya imza attık” dedi Kaya.

İlçenin hemen her bölgesinde yetiştirilmeye başlanan zeytin ağaçları ilçe halkının büyük ilgisini çekmeye devam ederken, 40 yıllık zeytin ağacı da ilçenin bahçesindeki yeni yerine taşındı. Hükümet binası. – ÇORUM

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu