Haber

Pakistan’da İmran Han, partisinin eyalet meclislerinden istifa edeceğini açıkladı

Pakistan’da eski Başbakan İmran Han, partisinin mevcut siyasi düzenin bir parçası olmayacağını ifade ederek “Tüm eyalet meclislerinden istifa etme ve bu yozlaşmış sistemden ayrılma kararı aldık.” dedi.

Ulusal basındaki haberlere göre Han, 3 Kasım’da silahlı atağa uğramasının akabinde birinci sefer Ravalpindi’nin Rehmanabad bölgesinde binlerce destekçisine seslendi.

Kurşun geçirmez bir camın ardından konuşan Han, mevcut siyasi düzenin bir parçası olmayacaklarını dile getirerek “Tüm eyalet meclislerinden istifa etme ve bu yozlaşmış sistemden ayrılma kararı aldık.” diye konuştu.

Han, İslamabad’a girebileceklerini fakat rastgele bir kaos yahut yıkım yaşanmaması için başşehre yürümekten vazgeçtiklerini açıklayarak kısa mühlet içerisinde eyalet başbakanları ve parti başkanlarıyla bir ortaya gelip istifaları ne vakit açıklayacaklarına karar vereceklerini söyledi.

Erken seçim çağrısı

Başbakan Şahbaz Şerif, İçişleri Bakanı Rana Sanaullah ve Servisler Ortası İstihbarat (ISI) Lider Yardımcısı Tümgeneral Faisal Nasir’i kendisini öldürmeye çalışmakla ilgili suçlamalarını sürdüren Han, bu şahısların kendisini öldürmeyi tekrar deneyeceklerini ileri sürdü.

Han, hükümete yönelik erken seçim davetini yineleyerek ülkenin ekonomik ve siyasi istikrarsızlıktan lakin seçimle kurtulabileceğini kaydetti.

Pakistan Adalet Hareketi Partisi (PTI) başkanı İmran Han, kurduğu ittifaklarla Hayber Pahtunhva ve Pencap eyaletleri ile Azad Cammu Keşmir ve Gilgit Baltistan bölgelerinde hükümette bulunuyor.

Başkent İslamabad’a giriş ve çıkışlar kapatıldı

Miting sebebiyle binlerce Han destekçisi, Ravalpindi’nin Rehmanabad bölgesine akın etti.

Polisin geniş güvenlik tedbiri aldığı miting alanında vakit zaman emniyet güçleriyle protestocular ortasında arbede yaşandı.

Miting sebebiyle İslamabad ile Ravalpindi ortasındaki giriş çıkışlar konteynerler ile kapatıldı.

Başkente giriş çıkışların kapanması sebebiyle miting öncesi ve sonrasında çeşitli yollarda kilometrelerce araç kuyruğu oluştu.

İmran Han hükümeti nisanda düşmüştü

Pakistan’da parlamentoda 10 Nisan’da yapılan inanç oylamasında 174 “hayır” oyuyla İmran Han hükümeti düşmüştü.

Ülkede 3 devir başbakanlık yapan Navaz Şerif’in kardeşi Şahbaz Şerif, 11 Nisan’da mecliste düzenlenen seçimde 174 oyla salt çoğunluğun takviyesini alarak başbakan seçilmişti.

Han, akına uğramıştı

Han, koalisyon hükümeti erken seçim ilan etmediği gerekçesiyle 28 Ekim’de Lahor’dan İslamabad’a yürüyüş başlatmıştı.

Vezirabad’da 3 Kasım’da konvoyuna ateş açılması sonucu Han, iki bacağından yaralanmıştı. Silahlı saldırıda Han’ın ayağına 4 kurşun isabet etmişti. Atakta bir kişi ölmüş, 13 kişi yaralanmıştı.

Han’ın saldırıya uğramasının ardından İslamabad’a gerçek yürüyüşe orta verilmiş ve daha sonra yürüyüş 10 Kasım’da Vezirabad’dan tekrar başlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu