Haber

Sudan, IGAD ile İlişkilerini Dondurdu

PORT Sudan Dışişleri Bakanlığı, ülkesinin “egemenliğini ihlal ettiği” gerekçesiyle Hükümetlerarası Doğu Afrika Kalkınma Otoritesi (IGAD) ile ilişkilerin dondurulduğunu duyurdu.

Dışişleri Bakanlığı Sözcülüğü ve Enformasyon Daire Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Sudan hükümeti, Sudan’daki durumu, 2019’da düzenlenmesi planlanan 42. IGAD Büyük Devlet ve Hükümet Liderleri Zirvesi gündemine alma kararı aldı. 18 Ocak’ta Uganda’nın başkenti Kampala’da hükümete danışmadan. Geçen yılın nisan ayının ortasından bu yana orduyla çatışan Çevik Güçlendirme Güçleri (HDK) komutanı Muhammed Hamdan Dagalu’nun Kampala’daki zirveye davetine tepki gösterdi.

Bu durumun Sudan’ın egemenliğinin ve IGAD tüzüğünün ciddi bir ihlali anlamına geldiğini belirten Sudan hükümeti, IGAD dönem başkanlığını yürüten Cibuti Dışişleri ve Uluslararası İşbirliği Bakanı’na, gerçekleştirdiği ihlaller nedeniyle ilişkileri dondurma kararını bildirdi. organizasyon bir mektupta.

Sudan hükümeti, ordu ile HDK lideri arasında 28 Aralık 2023’te yapılması planlanan toplantının “inandırıcı olmayan nedenlerle” iptal edildiğini, 18 Ocak’taki toplantının ise gerek olmadığı gerekçesiyle iptal edildiğini belirtti. Önceki zirvenin sonuçları uygulanmadan önce Sudan’ı tartışmak için yeni bir zirve yapılması. Zirveye katılmayı reddetti.

Hükümet, Sudan’da yaşananların bir “iç mesele” olduğunu ve egemenlik haklarından taviz verilmeyeceğini vurguladı.

IGAD, Etiyopya ile Somali arasındaki kriz ve Sudan’daki iç savaşı görüşmek üzere 11 Ocak’ta özel bir toplantı düzenleme kararı almıştı.

Sudan’da iç savaş

Sudan, 2023 yılının Nisan ayının ortasından bu yana Egemenlik Konseyi Lideri Orgeneral Abdulfettah el-Burhan komutasındaki ordu ile Hızlı Destek Güçleri (HDK) arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyor.

Aralık 2018’deki halk ayaklanmasının ardından iktidarı ele geçiren ve yaklaşık 30 yıl iktidarda kalan Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in devrilmesinin ardından Nisan 2019’da sivillerin katılımıyla oluşturulan hükümette HDK ve ordu da yer alarak, bir darbe girişimi gerçekleştirdi. 2021’de sivil hükümete karşı darbe.

Ordu ve HDK’nın askeri ve güvenlik reformu kapsamında HDK’nın orduya entegrasyonu konusunda anlaşmazlığa düşmesi üzerine Nisan ortasında kanlı bir iç savaş çıktı.

BM’ye göre çatışmalarda 12 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 7,4 milyon kişi ise yerinden edildi.

canikhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu