Yaşam

Tarihin seslerini Pera Müzesi’ne taşıyan portal: Akustik Ufuk

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Fotoğraf Koleksiyonu’ndan esinlenerek müzisyen ve ressam Özcan Ertek tarafından hazırlanan Pera Müzesi. Akustik Ufuk “Etkileşimli ses enstalasyonu” isimli interaktif ses enstalasyonunu ikinci kattaki stantta sanatseverlerin deneyimine sunuyor. Özcan Ertek’in bu enstrümanı kullanarak yapacağı canlı performansla 14 Nisan’da açılacak enstalasyon, 9 Temmuz’a kadar görülebilecek.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Pera Müzesi çağdaş sanatçıların üretimini teşvik ediyor ve onların koleksiyonlarından ilham alan yeni eserlere ev sahipliği yapmaya devam ediyor. müzisyen ve sanatçı Özcan ErtekOryantalist Fotoğraf Koleksiyonu’ndan esinlenerek, Akustik Ufukbaşlıklı interaktif ses enstalasyonu, ziyaretçilerini tarihte akustik bir yolculuğa davet ediyor.

Akustik Ufuk, Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar Sergideki fotoğraflardan esinlenerek ses görüntülerini elektronik pusula aracılığıyla çalan bir enstrümana dönüşüyor. 17. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar uzanan dönemde Avrupa devletleri ile Osmanlı İmparatorluğu arasındaki yoğun çıkarlardan ilham alan proje, tarih ile günümüz arasında bir bağ kuruyor. Ziyaretçileri stanttaki eserlerden ilham alan sesleri bu enstrümanla dinlemeye davet eden enstalasyon, müzenin ikinci katında yer alan Oryantalist Fotoğraf Koleksiyonu galerisinde deneyimlenebiliyor.

İnsan, makine ve doğa çıkarlarını gündeme getiren çalışmalara imza atan Özcan Ertek. Akustik Ufuk kurulum, farklı zamanlardan sesler getiren bir portal görevi görür. Metal korna, transistörler ve canlı kodlamadan oluşan ses performansında, Osmanlı döneminde farklı coğrafyalarda kurulan bağlantıların ses görüntüleri, yapay doğanın sesleri ve tarihteki günlük şehir hayatının tınıları Pera Müzesi’ne taşınıyor.

Akustik Ufukprojesi, Özcan Ertek’in bu enstrümanı kullanarak yaptığı canlı performans ile. 14 Nisan  Cuma akşamı 19:00 açılır. Müze ziyaretçilerine farklı bir işitsel deneyim alanı sunan proje 9 Temmuz’a kadardeneyimlenebilir.

Acoustic Horizon performansının biletleri, etkinlik günü Biletix’ten veya Pera Müzesi resepsiyonundan satın alınabilir. Pera Müzesi Dostları %50 indirim kazanıyor. Yerler sonlu ve numarasızdır. Sanatseverler, “Uzun Cuma” kapsamında 18.00-22.00 saatleri arasında Pera Müzesi’ni ücretsiz ziyaret edebilirler.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

odemisajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu