Haber

Türkiye, İsveç ve Finlandiya’dan NATO üyeliği buluşması

İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik süreci kapsamında Türkiye, Finlandiya ve İsveç tarafından NATO Madrid Zirvesi’nde 28 Haziran’da imzalanan Üçlü Muhtıra çerçevesinde kurulan Daimi Ortak Mekanizma’nın ikinci toplantısı İsveç’in başşehri Stockholm’de yapıldı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nden yapılan açıklamaya nazaran, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Büyükelçi İbrahim Kalın ve Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sedat Önal’ın başkanlık ettiği Türk heyetine Adalet Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve Ulusal Savunma Bakanlığı’nın yanı sıra Ulusal İstihbarat Teşkilatı MİT) temsilcileri katıldı.

İsveç heyetine Başbakanlık Ofisinde Büyükelçi Oscar Stenström ve Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Jan Knutsson, Finlandiya heyetine ise Dışişleri Bakanlığı Devlet Sekreteri Jukka Salovaara ve Cumhurbaşkanlığı Ofisi Dış ve Güvenlik Siyaseti Genel Müdürü Dr. Petri Hakkarainen başkanlık etti. Dışişleri, Adalet, Emniyet, Güvenlik ve İstihbarat kuruluşlarından temsilciler de görüşmeye katıldı.

“Amaç mutabakattaki taahhütlerin yerine getirilmesi”

Cumhurbaşkanlığı Sözcülüğü’nün açıklamasında, Daimi Ortak Mekanizma’nın emelinin üçlü mutabakattaki taahhütlerin uygulanmasının temin edilmesi olduğu belirtildi.

Toplantıya ait yapılan açıklamada, “Daimi Ortak Mekanizma, Finlandiya ve İsveç’in kaydettiği ilerlemeyi memnuniyetle karşılamıştır. Taraflar mutabakatın uygulanması için çalışmalarını sürdürmeyi kararlaştırmıştır” tabirleri yer aldı.

Finlandiya halkı NATO’ya katılmaktan yana

To view this video please enable JavaScript, and consider upgrading to a web browser that supports HTML5 video

Ne olmuştu?

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından NATO’ya katılma kararı alan İsveç ve Finlandiya, resmi olarak üyelik müracaatında bulunmuştu. Türk hükümetinin, Türkiye’nin taleplerinin yerine getirilmemesi halinde iki ülkenin üyeliklerini veto edeceği açıklaması sonrası Türkiye’nin korkularının giderilmesi için NATO Madrid Zirvesi’nde Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasında “Üçlü Muhtıra” imzalanmıştı.

Şu ana kadar Macaristan ve Türkiye dışındaki 28 NATO üyesi iki ülkenin İttifak’a iştirakine onay verdi. Macaristan’daki onay sürecinin yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor. Macaristan’ın da onay vermesinin akabinde iki ülkenin üyeliklerini onaylamayan tek NATO ülkesi Türkiye olacak.

İsveç’in yeni Başbakanı Ulf Kristersson 8 Kasım’da birinci yurt dışı ziyaretini Ankara’ya yapmış ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ortak basın toplantısında “Terör faaliyetleri ister İsveç’i ister Türkiye’yi hedefliyor olsun, eşit derecede ciddiye alarak mücadele edeceğiz” demişti.

Kristersson’un ziyareti sonrası Kasım ortasında Türkiye’nin İsveç’in NATO üyeliğine onay için kaideleri ortasında yer alan anayasa değişikliği parlamentoda kabul edilmişti.

Türkiye “terör örgütlerine yuva olmakla” suçladığı İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği için birtakım koşullar sürüyor. Bu kaideler ortasında terör suçlularının iadesi de yer alıyor.

AFP,DW/BÖ,HT

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu