Ekonomi

Venezuela, Chevron ile anlaşma imzaladı

Venezuela Petrol Bakanı Tareck El Aissami, Twitter hesabındaki paylaşımda, Chevron’un Venezuela Başkanı Javier La Rosa ile “başarılı bir çalışma toplantısı” gerçekleştirdiğini belirterek, şirketin 2023’te ülkedeki 100. yılını kutlayacağını kaydetti.

Aissami, “Önümüzdeki birkaç saat içinde, her zaman yaptığımız gibi, Anayasa ve diğer Venezuela yasalarında belirlenen şartlarda, karma şirketlerin gelişimi ve petrol üretimini teşvik edecek sözleşmeleri imzalayacağız.” tabirini kullandı.

Ülkenin ekim ayında günde 717 bin varil petrol ürettiğini hatırlatan Aissami, hükümet olarak bunun amaçlarının çok altında olduğunu ve muahededen sonra yıl sonunda günde 2 milyon varil petrol üretimine ulaşmak istediklerini anlattı.

ABD tarafından 27 Kasım’da yapılan açıklamada, Venezuela’da tarafların mutabakatına dayanak için petrol yaptırımlarını hafifletme kararı alındığı duyurulmuştu.

ABD Hazine Bakanlığının, muahedeye takviye için petrol devi Chevron’a Venezuela petrollerini çıkarılması konusunda sonlu halde müsaade verdiği bildirilmişti.

Konu hakkında ismini açıklamadan gazetecilere bilgi veren üst seviye ABD’li bir yetkili, yaptırımların hafifletilmesinin idarenin Rusya-Ukrayna savaşının akabinde global güç üretimini artırma uğraşlarıyla ilişkili olmadığını ve global güç fiyatlarını etkilemesinin beklenmediğini kaydetmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu