Haber

Yargı düzenlemesinin mimarı konuştu: ‘Diktatörlük kurmak isteseydik çabuk kurardık’

İsrail’de geniş çaplı protestolara yol açan tartışmalı yargı düzenlemesinin mimarı faşist Dini Siyonizm partisinden Simça Rothman, düzenlemeye ilişkin protesto ve tartışmaların “sağ-sol meselelerini aştığını, halkın hükümete olan güvensizliğini gösterdiğini” söyledi. “. Adalet Bakanı Yariv Levin ile birlikte reform düzenlemesini hazırlayan Rothman, “Bir diktatörlük kurmak isteseydik bunu hemen yapardık.” dedi.

Protestoları ‘hükümeti devirme projesi’ olarak nitelendiren Rothman, “Değişimin gerekli olduğunu biliyorlar ama ‘Dindar ve muhafazakar olduğun için sana güvenmiyoruz’ diye düşünüyorlar ve hakkında üç iddianame var. Başbakan’.”

‘ABD EN GÜZEL MÜTTEFİKİMİZ’

Öte yandan NBC’de yayınlanan ‘Basınla Tanış’ programında konuşan Başbakan Binyamin Netanyahu, ‘Her demokraside olduğu gibi İsrail’de de uzlaşmada güçlükler yaşanabilir’ diyerek yargı düzenlemesini savundu.

ABD Lideri Joe Biden’ın yargı reformu konusundaki endişelerinin iki ülke arasındaki ilişkileri etkileyip etkilemeyeceği sorusuna Netanyahu, “Hayır” yanıtını vererek, Biden’ın İsrail’in çok büyük bir dostu olduğunu ve “dostlar arasında anlaşmazlıklar olabileceğini” belirtti. ABD’nin İsrail’in vazgeçilmez ve açıkça en iyi müttefiki olduğunu düşündüğünü kaydeden Netanyahu, “Karşılıklı işbirliğimiz birçok Amerikalı ve İsraillinin hayatını kurtarıyor” dedi.

MOSSAD İddialarını Reddetti

İsrail Başbakanı, Mossad üst düzey yetkililerinin yargı reformuna karşı protestoları teşvik ettiği iddialarını yalanlayarak, bunun bir yanlış anlaşılmadan kaynaklandığını ve Mossad, ordu ve güvenlik teşkilatlarının kendisiyle el ele çalıştığını belirtti. (DIŞ HABERLER)

geyveajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu