Ekonomi

Yargıç Visa ve Mastercard’ın daha büyük bir uzlaşmayı sürdürebileceğini söyledi

Brooklyn’deki ABD Bölge Yargıcı Margo Brodie, Visa Inc. (NYSE:V) ve Mastercard Inc. (NYSE:MA) şirketlerinin bu hafta başında reddettiği 30 milyar dolarlık anlaşmadan daha büyük bir mali anlaşmaya varabileceklerini belirtti. Önerilen uzlaşma, iki kredi kartı devi tarafından işlenen işlemler için takas ücreti olarak da bilinen swipe ücretlerinden fazla ödeme yaptıklarını iddia eden tüccarlar tarafından 2005 yılında başlatılan bir antitröst davasının parçasıydı.

Reddedilen uzlaşma 12 milyondan fazla işyerinin işlem ücretlerini düşürmeyi amaçlıyordu ve bu da işyerlerine yılda tahmini 6 milyar dolar tasarruf sağlayacaktı. Ancak bu rakam Yargıç Brodie tarafından, özellikle de 2023 yılında tüccarların Visa ve Mastercard ödemelerini kabul etmek için ödeyecekleri 100 milyar dolarlık ücret göz önüne alındığında, “önemsiz” olarak değerlendirildi. Yargıcın Cuma günü yayınlanan 88 sayfalık görüşünde, Visa ve Mastercard’ın karlılığına ilişkin kanıt eksikliği vurgulandı ancak önerilen miktardan “önemli ölçüde daha büyük” bir karara dayanabilecekleri öne sürüldü.

Şimdi reddedilen uzlaşma, üç yıl boyunca kaydırma ücretlerinde yüzde 0,04 puanlık mütevazı bir düşüş, beş yıl boyunca ücretlerde bir üst sınır ve tüccarların ek ücret uygulaması için daha fazla esneklik sağlayacaktı. Bu değişikliklere rağmen yargıç anlaşmayı, ücretlerin iddia edilen antitröst ihlalleri olmasaydı olacağından önemli ölçüde daha yüksek tutulması ve “Tüm Kartları Kabul Et” kuralının uygulanmaya devam edilmesi nedeniyle eleştirdi. Bu kural, işyerlerinin tüm Visa ve Mastercard kartlarını kabul etmesini ya da hiçbirini kabul etmemesini zorunlu kılıyor.

Hem Visa hem de Mastercard hakimin kararından duydukları hayal kırıklığını dile getirdiler. Visa, “işyerleri ile doğrudan bir çözümün ileriye dönük en iyi yol olduğunu” savunurken, Mastercard anlaşmanın rekabeti teşvik edeceğine ve işletmelere kart kabul faaliyetlerini yönetmede “önemli kesinlik ve muazzam değer” sağlayacağına inanıyor.

Resmi olarak In re Payment Card Interchange Fee and Merchant Discount Antitrust Litigation olarak bilinen dava, yeni bir uzlaşmaya varılamaması halinde potansiyel olarak mahkemeye taşınabilir. Yasal anlaşmazlık yaklaşık yirmi yıldır devam ediyor ve Ulusal Perakende Federasyonu da dahil olmak üzere birçok tüccar ve ticaret grubu önerilen uzlaşma şartlarına karşı çıkıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu