Haber

Yemen Açıklarında Kötü Bir Tankerden Güvenli Bir Gemiye 1 Milyon Varil Petrol Aktarıldı

Birleşmiş Milletler (BM), Yemen açıklarında demirleyen tankerden sadık bir gemiye 1 milyon varilden fazla petrol aktarıldığını bildirdi.

BM Genel Sekreteri Sözcü Yardımcısı Farhan Haq, günlük basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haq, Yemen açıklarında iç savaşın harap ettiği eski bir tankerden 1 milyon varilden fazla petrolün “çevresel ve insani felakete yol açmadan” başka bir gemiye taşınması sürecinin başarıyla tamamlandığını söyledi.

Genel Sekreter Antonio Guterres’in söz konusu operasyonun tamamlanması için iş birliği yapan Yemenli yetkililere teşekkürlerini ilettiğini belirten Haq, Kızıldeniz’e yönelik diğer çevresel tehditlerin ortadan kaldırılması için ek finansmana ihtiyaç duyulacağını vurguladı.

“Yemen’de güvenle saklanıyor”

“Kükürt olayından kaynaklanan feci bir petrol sızıntısının potansiyel etkileri ve sonuçları yüzbinlerce Yemenliyi etkileyebilirdi. Balık tutma alanlarını yok edebilir, muhtemelen çeyrek yüzyıla kadar dünyanın ana nakliye yollarından birine zarar verebilirdi.” Çevrimiçi basın toplantısına katılan Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Direktörü Achim Steiner, şunları söyledi: açıklama yaptı.

Çevrimiçi olarak katkıda bulunan bir diğer kişi, BM Yemen İnsani Yardım Koordinatörü David Gressly, imha edilen gemiden tahmini 1,14 milyon varil (stokların yüzde 98’i) Yemen’de güvenli bir şekilde depolandığı bilgisini paylaştı.

“BM, bir milyon varilden fazla ham petrolün boşaltılmasını tamamladı”

Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da yaptığı yazılı açıklamada, “Bugün BM, Yemen açıklarında Kızıldeniz açıklarında demirlemiş eski bir büyük tanker olan FSO Safer’den bir milyon varilden fazla ham petrolün boşaltılmasını tamamladı. Teşekkürler. Yemen Mukim Koordinatörü ve BM Kalkınma Programı David Gressly’ye.” sözünü kullandı.

Yemen’deki iç savaş nedeniyle atıl durumdaydı.

Yemen açıklarındaki kullanılamaz hale gelen petrol tankeri, 1970’lerde Japonya tarafından inşa edilmiş ve uzun yıllar Yemen’den petrol ihraç etmek için kullanılmıştı.

Büyük bir çevre felaketine neden olacağından korkulan 360 metre uzunluğundaki 3 milyon varil kapasiteli tanker, Yemen’deki iç savaş nedeniyle bakımları yapılamadı ve kullanım dışı kaldı.

haberyumurtalik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu