Haber

Yunanistan’dan Türkiye’ye açıklama

Yerapetritis haftalık Proto Thema gazetesinin sorularını yanıtladı.

Türkiye-Yunanistan ilişkilerine ilişkin diyalog sürecinin artık başında olduklarının altını çizen Yerapetritis, kullanılan telaffuzlardaki üslup değişikliğinin ve Ege’deki barışın değerli kazanımlar olduğunu vurguladı.

Bu başarıların ne kolay ne de kolay olduğuna dikkat çeken Yerapetritis, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Her halükarda temel sorunlarımız üzerinde ilerlemek dürüstlüğü, uzlaşma ortamına bağlılığı ve her şeyden önce evrensel temel değerlere bağlı kalarak uluslararası hukukun sıkı bir şekilde uygulanmasını gerektirir. Bizim eğilimimiz büyük farklılıklarımızı ele almak, anlık bir tarihsel farkındalık yaratmaktır. ve bunların karmaşıklığının tam olarak anlaşılması. “Tutarlılık ve dürüstlüğün somut ve kalıcı örnekleri olmalı. Bir sonraki aşamada uluslararası yargıya taşınabilecek tek önemli farklarımız olan ‘kıta sahanlığının sınırlandırılması’ ve ‘münhasır ekonomik bölge’ konularına da değineceğiz.”

İsrail-Filistin çatışmasına da değinen Yerapetritis, Yunanistan’ın her zaman her türlü şiddet ve terörizmi kınadığını, uluslararası hukuk çerçevesinde İsrail’in hukuki savunma hakkını tanıdığını belirtti.

Ierapetritis, Yunanistan’ın sivillere yönelik düşmanca tutumuna son vermesi, rehin alınan herkesi derhal serbest bırakması, sağlık gibi kritik hizmetlerden faydalanmak için insani koridor açması, Avrupa Birliği (AB) ve Körfez ülkelerinin saldırılarını kınaması ve uluslararası bir forum oluşturması gerektiğini söyledi. sorunun kökenine değinmek için. İsrail-Filistin çatışmasını sona erdirecek 5 maddelik bir plan önerdiğini hatırlattı.

Ortadoğu’daki gelişmelerin Hindistan-Ortadoğu-Avrupa Koridoru’nu ve Güney Kıbrıs, Yunanistan ve İsrail arasında güç teması kuracak projeleri etkilemeyeceğini söyleyen Yerapetritis, “Bu tür projeler uzun vadeli, birleştirici ve faydalıdır. ” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu