Haber

BM ile Rusya, Cenevre’de tahıl anlaşmasını görüştü

Birleşmiş Milletler (BM) yetkilileri ile üst seviye Rus heyeti, tahıl koridoru muahedesinin sona ermesine 8 gün kala Karadeniz’den tahıl ve gübre ihracatına ilişkin konuları görüşmek üzere İsviçre’nin Cenevre kentinde bir ortaya geldi.

Türkiye’nin arabuluculuğuyla 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan ve 19 Kasım’da mühleti sona erecek Karadeniz tahıl koridoru ve gübre mutabakatının ele alınması için BM ile Rusya ortasında görüşmeler başladı. BM Ticaret ve Kalkınma Konferansı (UNCTAD) Genel Sekreteri Rebeca Grynspan ve Ukrayna’dan tahıl ihracatına ilişkin görüşmelere başkanlık eden BM İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Martin Griffiths, Moskova yönetiminin tahıl anlaşmasının uygulanmasıyla ilgili şikayetlerini ele almak için İsviçre’nin Cenevre kentindeki BM Ofisinde Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Sergey Vershinin başkanlığındaki üst seviye heyet ile görüşme gerçekleştirdi. BM Cenevre Ofisi Sözcüsü Alessandra Vellucci görüşmeye ait yaptığı açıklamada, “Taraflar (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres’in 22 Temmuz’da İstanbul’da imzalanan muahedenin tam olarak uygulanmasına yönelik eforlarını desteklemek için istişarelere devam edecekler. Bu görüşmenin, Rusya’nın tahıl ve gübrelerinin global pazara manisiz bir biçimde ihracatının kolaylaştırılmasını sağlaması bekleniyor” dedi.

Rusya’nın tepkisi

Öte yandan, Türkiye’nin arabuluculuğunda İstanbul’da, Ukrayna’dan tahıl ihracatı ve Rus besin ve gübrelerinin ihracatına ait 22 Temmuz’da anlaşma imzalanmıştı. Moskova yönetimi, anlaşmanın Rus tahılı ve gübrelerinin ihracatıyla ilgili kısmının uygulanmadığını belirtmiş, endişelerinin giderilmemesi durumunda 19 Kasım’da sona erecek mutabakattan ayrılmaya hazır olduğunu vurgulamıştı. BM, muahedenin 1 yıllığına yenilenmesi için uğraşlarını sürdürüyor. – CENEVRE

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu