Ekonomi

Deride ihracat hedefi 2,5 milyar dolar

9. Leather & Fur Fuarı’na katılan İstanbul Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Lideri İnanç Karaca, deri ve deri mamulleri bölümünün geçen yıl 1,7 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini söyledi. Yılın 10 ayında bir önceki yılın toplam rakamını aştıklarını belirten Karaca, ekim ayı sonunda 1,77 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirerek bir önceki yılın ihracat rekorunu kırdıklarını hatırlattı.

Güven Karaca, Kasım ayı sonunda ihracatın 1,86 milyar dolara çıktığına dikkat çekerek, şunları söyledi:

“Yılı 2 milyar dolar ihracatla kapatmayı hedefliyoruz. Başta Almanya, İtalya, Rusya ve ABD olmak üzere 163 ülkeye ihracat yapıyoruz. 2023’te 2,5 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. İhracat yaptığımız ülkelere baktığımızda bölgesel olarak yüzde 40 Avrupa Birliği yüzde 16 Doğu Bloku ülkeleri ve yüzde 16 Ortadoğu ülkeleri ile devam ediyor.”

2021 yılını ortalama kilogram değeri 9.5 dolar ile kapatırken, bugün kilogram fiyatının 11-12 dolara çıktığını söyleyen Karaca, önümüzdeki yıl ortalama kilogram değerini 13 dolara çıkarmak istediklerini söyledi.

Dünya markaları Türkiye’de üretim yapmayı planlıyor

Bazı dünya markalarının Türkiye’de üretim yapma kararı aldıklarını belirten Karaca, şunları kaydetti:

“Birçok global firma salgın sonrası Türkiye’de üretim yapmanın önemini anladı. Avrupa bölgesine çok yakın bir noktada üretim yapıyorlar. Dünya markalarının temsilcilerinden Türkiye’de üretim yapma talebi var. ABD ve Avrupa’da bazı global markalar, istişareler yaptık, yılda 50 milyon dolar ihracat yapan firmalar.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu