Haber

Diyarbakır’da okula tahsis edilen atıl 750 dönüm arazide öğrenciler buğday yetiştirecek

Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde Selahattin Eyyubi Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesine tahsis edilen 750 dönüm toprağa buğday ekimi yapıldı.

Selahattin Eyyubi Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Ferit Mukadderatçı, gazetecilere yaptığı açıklamada, Vilayet Ulusal Eğitim Müdürlüğü takviyesi, Ergani Belediyesinin katkılarıyla okullarına 750 dönüm arazi tahsis edildiğini söyledi.

Ergani Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında iki yıl boyunca arazinin ekilip biçilmesinde takviye de alacaklarını kaydeden Mukadderatçı, şöyle konuştu:

“Okul çevresinde devlete ait sürülmeyen, kullanılmayan bazı araziler tespit ettik. Boşa giden bir milli servet gözümüze çarptı. Biz de bu arazileri üretime katmak için devletin de imkan ve teşvikleriyle arazileri kullanılabilir bir hale getirdik. Taşları topladık, eğri olan yerleri bir çalışmayla ekilebilir hale getirdik. Sürümü bitti ve şu an ekiyoruz. Ülkemize ve milletimize hayırlı uğurlu olmasını diyorum.”

Kaderci, ileride meyve bahçesi ve üzüm bağları da oluşturmayı hedeflediklerini aktararak, ürettikleri eserlerin geliriyle köy okullarının muhtaçlığını karşılamak istediklerini bildirdi.

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Murat Çiçek ise alanda bu yıl buğday ekildiğini, öğrencilerin teorik dersleri alanda da uygulamalı olarak göreceklerini lisana getirdi.

Çiçek, “Ülke tarımına katkıda bulunacaklar ve bu ülke tarımını ileriye taşıyacak.” dedi.

9. sınıf öğrencisi Sıla Güçlü de arazi sayesinde teoride aldığı bilgilerini pratiğe dönüştürme imkanına kavuştuklarını anlattı.

Öğrenci Gülistan Damar ise okullarına tahsis edilen arazi için yetkililere teşekkür ederek, “Tarlanın daha verimli olması için traktörle sürüm yaptık.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu