Haber

Bahçeli’nin geçici görevi açıklandı: Adeta HDP’ye mesaj niteliğinde.

Seçimin ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki parti ve milletvekillerinin tablosu netleşti. TBMM’nin YSK’nın kesin sonuçları açıklamasının ardından 3 gün içinde açılması bekleniyor. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 28. döneminin ilk genel kurul toplantısı, TBMM Tüzüğüne göre yapılır. “en eski üye” MHP lideri Devlet Bahçeli ise başkanlığını yürütecek. Bahçeli bu görevi daha önceki yıllarda kabul etmemişti.

Ancak bu dönemin farklı olduğu söyleniyor. Bahçeli bu süreyi kabul etmezse TBMM geçici Başkanı HDP’li Cengiz Çandar’a kalacaktı. Halk İttifakı, “Bir HDP’linin, Kurtuluş Savaşı’na öncülük eden Gazi Meclis’teki oturumu yönetmesi doğru olmaz”görüşünde birleşti.

LEYLA ZANA ÖRNEĞİ

Bu duruma Leyla Zana örneği verilir. 1 Kasım 2015 seçimlerinin ardından yemin töreninde Zana “Türk milleti”ifade yerine “Türkiye Milleti” terimini kullandı. Zana’nın ifadesinin ardından TBMM geçici Başkanı Deniz Baykal, Zana’nın yeminini geçersiz ilan etti. Devamsızlık çizelgesi tutulan Zana hakkında kurul süreci başlatıldı ve milletvekilliği düşürüldü.

Cumhur İttifakı’nın da benzer bir duruma izin vermek istemediği kaydedildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu