İş

Kanada hizmet sektörü Mart ayında daha da daraldı

Kanada’da hizmet sektörü, yüksek fiyatlar ve artan borçlanma maliyetlerinin müşteri talebini azaltması nedeniyle Mart ayında da daralma yaşamaya devam etti. Bugün açıklanan en son S&P Global Kanada hizmetler Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verilerine göre, devam eden gerilemeye rağmen, sektördeki şirketler geleceğe yönelik olumlu bir görünüm sergiliyor.

Sektörün sağlığının önemli bir göstergesi olan manşet iş faaliyeti endeksi, Şubat ayındaki 46,6 seviyesinden Mart ayında hafif bir düşüşle 46,4’e geriledi. Bu, endeksin nötr 50.0 eşiğinin altında kaldığı art arda onuncu ay olup, faaliyette bir daralmaya işaret etmekte ve son üç yılın en uzun düşüş dönemini temsil etmektedir.

S&P Global Market Intelligence ekonomi direktörü Paul Smith, “Kanada’nın hizmet ekonomisi Mart ayında da gerilemeye devam etti ve hem faaliyetler hem de yeni iş hacimleri yeniden düşüşe geçti” yorumunda bulundu. Yüksek fiyatların ve yüksek faiz oranlarının piyasa faaliyeti üzerindeki olumsuz etkilerinin açıkça görüldüğüne dikkat çekti.

Satışları takip eden yeni iş endeksi üst üste sekizinci ayda da düşmeye devam etti. Düşüş, tüketici güveninin zayıflamasına ve yüksek fiyatların devam etmesine bağlandı. Öte yandan, hizmet sağlayıcılar tarafından satın alınan mal ve hizmetlerin maliyetini ölçen girdi fiyatları endeksi bir önceki ay 59,5 iken Mart ayında 61,0’a yükselmiştir. Bu artışta diğer faktörlerin yanı sıra ücretlerdeki artış da etkili olmuş ve hizmet sağlayıcıları artan maliyetleri dengelemek amacıyla satış fiyatlarını yükseltmeye sevk etmiştir.

Yatırımcılar, Kanada Merkez Bankası’nın 10 Nisan’daki politika kararı sırasında gösterge faiz oranını 22 yılın zirvesi olan %5’te tutacağını tahmin ediyor. Bununla birlikte, Haziran ya da Temmuz ayında bir gevşeme döngüsünün başlaması bekleniyor.

Beklenen faiz indirimleri ışığında, hizmet sağlayıcıların önümüzdeki 12 ay boyunca iş faaliyetlerine ilişkin beklentilerini yansıtan gelecekteki faaliyet endeksi güçlü kalmaya devam etti. Bir önceki yılın Nisan ayından bu yana en yüksek seviye olan Şubat ayındaki 63,7’den 63,6’ya geriledi.

Hem imalat hem de hizmet sektörü faaliyetlerini içeren daha geniş kapsamlı S&P Global Kanada Bileşik PMI Çıktı Endeksi de Şubat ayındaki 47,1’den Mart ayında 47,0’a hafif bir düşüş kaydetti. Buna karşılık, Pazartesi günü açıklanan veriler imalat PMI endeksinin geçen ay son 11 ayın en yüksek seviyesi olan 49,8’e yükseldiğini ve imalat sektöründe istikrara yakın bir duruma işaret ettiğini ortaya koydu.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Batıkent Evden Eve Nakliyat
televizyon tamircisi en yakın
Bir çok Teklif Al
Başa dön tuşu